Sdílej

5 československých desek, které letos oslaví 20 let od vydání

Československá rapová scéna už dávno není žádným nováčkem na poli hudebního průmyslu. Od úplně prvního českého rapového dema Jižák, za kterým stojí Manželé, letos uplyne neuvěřitelných 33 let a nedávno byla také překročena magická hranice jednoho tisíce vydaných československých rapových titulů. My se dnes podíváme do roku 1997 a připomeneme si 5 československých desek, které letos oslaví 20 let od svého vydání.

Rigor Mortiz  ‎– Až Na Věky…

Tahle deska by se dala považovat za vůbec první horrorcore u nás a dodnes je album Až na Věky titulováno jako kultovní záležitost. Autorem je Kato aka Deph (Prago Union, Chaozz) a k jeho natočení využil zaplacené studio, když zrovna s Chaozzem nenatáčeli Z prdele kliku.

rigor

 

Real Acid Juice  ‎– kompilace

Real Acid Juice je vůbec první česká rapová kompilace, která vyšla dokonce na vinylu. Na desce se objevili WWW, Coltcha, PSH, 6 Polnic, United Heads, The Eggg a Forbidden Fruit. V roce vydání (1997) byla zároveň prvním signálem následujícího boomu československého hip hopu.

real

Chaozz  ‎– Zprdeleklika

Druhá studiová deska Chaozzu pod PolyGramem. Zatímco první deska byla považována za kult, Zprdeleklika se dočkala rozporuplných reakcí a rozštěpila tehdejší příznivce českého rapu na dva tábory.

chaozz

Trosky  ‎– Trosky

Midi a Vec svůj první projekt Crabb & Sickle Syndicate založili v roce 1992 a o čtyři roky později ho přejmenovali na Trosky. První studiové album vydali pod Deep labelem o rok později a písně Tozmemi, Zakázané Uvolnenie a Čakám Na Deň se stali nadčasovými hymnami.

trosky

3D  ‎– Alpha & Omega

Kato aka Deph stihl v roce 1997 nahrát pod PolyGramem ještě jednu desku a to Alpha & Omega v rámci projektu 3D s Philipem Nikwé. Ač nebyla scénou přijata příliš vlídně, já osobně sem si jí oblíbil a dodnes si ji občas pustím.

3d

Credit: discogs.com

Komentáře

komentáře