Sdílej

Legendární DJ BA2S z Chaozzu na rozhovoru!

 DJ BA2S

Ačkoliv by to na našem webu málokdo čekal, zvláště s ohledem na historii, oslovili jsme k rozhovoru legendu českého hip-hopu. Tou DJ BA2S nepochybně je. Na scéně je již přes 20 let, s hraním začal kolem roku 1994 a ve stejném období začal i s rapem, nejprve v kapele Unit, o rok později spoluzaložil kapelu Chaozz. Ta scénu již od pradávna rozdělovala na dva tábory, zatímco jedni ji respektují dodnes a vychovala je, jiní ji nemohli ani „cejtit“. Roku 1998 Ba2s založil portál hip-hop.cz. Působil rovněž v kapele Špatnej Wliw. Jako DJ supportoval koncerty velikánů jako jsou Ice Cube, Army of the Pharaos, EPMD a dodnes obráží české a slovenské kluby jako party DJ.

Jak ses dostal k rapu, potažmo k hraní, co byl vůbec první impuls?

Postupně, podle toho co se ke mně dostalo a na začátku 90 let to u nás s dostupností nebylo zrovna jednoduchý. Moc mi pomáhalo YO! MTV Raps!, některý tehdejší pražský CD půjčovny a později jsme si jezdili pro desky ven. Ke hraní jsem tíhnul vždycky, protože mám potřebu podělit se o svůj požitek z hudby s dalšíma lidma.

Jeden z tvých prvních vinylů, nebo vzpomeneš si vůbec na svůj první, kdy a kde jsi k němu přišel?

První si pamatuju. Dostal jsem ho asi v 5ti letech a bylo to Banjo Band Ivana Mládka.

Jakým vinylem by ses pochlubil lajkovi, aby ho zaujal a naopak, který bys vytáhl pro znalce?

Je těžký cokoliv konkrétního vybírat a nebylo by to fér vůči těm ostatním pokladum.

Kolik máš asi vinylů? Jsi chopen vyjmenovat top 10, které bys nikdy nedal z ruky?

Stejná odpověď J ..a pokud jde o počet kousků, jde to tak k tisíci, což není uplně megasbírka.

Za dobu co hraješ, jsi objel spoustu klubů a měst? Máš nějaké tradice, zvyky, které jsou nedílnou součástí těchto „výletů“?

Obecně rád cestuju, takže když někam jedu a je na to počasí a nálada, spojim to s vejletem po vlastech českých.

Zajímalo by mě 10 nejoblíbenějších měst/klubů, kde jsi hrál, 5 z dob Chaozz, 5 ze současnosti jako DJ?

Z dob Chaozzu už je to moc dávno a spousta věcí se změnilo. Z dnešní doby určitě pražskej Chapeau Rouge, kde jsem rezident, jinak nechci vypichovat žádný město abych neprávem neopoměl ty ostatní. Každopádně bych zase rád zajel někam kde jsem dlouho nebyl.

Máš kladný vztah k horrorcoru a máš blízko k předním představitelům na československé scéně. Určitě ses mnohokrát potkal také s Masovými Wrahy? Jaký je tvůj názor na neštěstí, které se stalo ve spojitosti s El Maroonem a jaký máš na celou událost názor, co říkáš na rozsudek?

Horrorcore je mi celkem blízkej, je to sranda, zábava a člověk se u něj odreaguje a dostane ze sebe všechno to negativní. Ta záležitost s Maronem je tragédie. Nebyl jsem u toho, takže ten rozsudek nechci nijak komentovat. Jak jsem ale stačil Marona poznat, jesem přesvědčenej, že jeho tvorba je jen nadsázka (jako většina horrorcoru) a s tim co se stalo nijak nesouvisí. Ani nevěřim že by kdy chtěl skutečně někoho zabít. Domnívám se že to byla souhra nešťastnejch náhod (afekt, alkohol, nůž po ruce).

Které věci poslední dobou nechybí ve tvém setu?

Ono se to celkem mění, nerad bych tu uváděl konkrétní názvy.. Nejlepší bude zajít na mejdan a poslechnout to

Soví hnízdo je tvou základnou, proč Sova, jak to vzniklo?

Proč sova? Kdysi když jsme ještě s bandou dávali hodně brk jednou Fugaz prohlásil „hele, Bass je sova“ :D Prostě jsem v tom stavu tak vypadal a od tý doby mi tak začali všichni říkat. Od toho vzniklo i Soví Hnízdo jako místo, kde tvořim, přespávám a žiju.

Na úvod to myslím stačí. Všichni čtenáři jistě očekávají otázky, které nelze vynechat. Chaozz jsou přirozeně tvojí nedílnou součástí, tvoje kořeny. To už ti nikdo neodpáře a proč taky, není důvod. Jako každý rozhovor i v našem nemůžou chybět všetečné otázky na toto téma. Ale neboj, vynecháme klišé otázku, na kterou jsi ostatně odpověděl v tracku „Žádnej strach“. Tam zaznělo, že dokonce se tě na tvojí starou partu ptají i mladý, prej kdy se zase dáte dohromady? Odpověď neznáš a neznáš nikoho, kdo by jí znal, je to už dávno, na vlastní cestu ses dal.

Chaozz

Na zdi ti dodnes visí platinové a zlaté desky Chaozzu. Máš vůbec ještě nějaký vinyl či cd Chaozzu, nebo jsi je už předal dodnes stále hladovým sběratelům?

Zbyl mi od každýho kousek, kterej není na prodej. Ty co byly už bohužel došly.

HPIM1661

Není tajemstvím, že hlavním textařem v dobách Chaozzu byl Deph, ty sis ve srovnání s ostatními členy většinu svých textů napsal sám. Od doby Chaozzu jsi měl několik hostovaček na mikrofonu. Jak to máš, píšeš text až na konkrétní featy, nebo průběžně hromadíš do šuplíku nápady? Dostáváš je průběžně, nebo tě inspirují až konkrétní tracky?

V Chaozzu to byla týmová práce, takže jeden napsal text jedný pecky pro všechny. Na prvních dvou albech jsou ňáký texty i ode mě, ale většina je od Depha.

Mě ohledně textů všechno hrozně trvá a pár lidí co mě na featy zvali už to vzdalo. Nicméně když se rozhoupu, tak mě inspirujou spíš konkrétní treky a témata.

Stejná otázka se týká produkce. Produkuješ, sampluješ? Máš nějaké hotové věci v šuplíku, které nenašli zatím uplatnění, a najdou někdy?

S produkcí je to u mě poslední dobou bída, ale snad se do toho zas někdy dostanu.

Určitě se setkáváš na mejdanech s tím, že tě fanoušci, nebo promotéři přemlouvají, abys zarapoval. Jak v takových chvílích reaguješ, přemluvil tě někdo někdy v poslední době? Dával jsi třeba na živo jeden ze svých posledních featů?

Záleží na hladině alkoholu :D Moje překážka je že si ty texty moc nepamatuju a nechci se dostat do situace že vypadnu. Ale když se mi je někdy podaří dostat do hlavy, třeba ňákej živáč někde proběhne. Chci jen abych se za tu šou nemusel stydět.

Když bychom dali dohromady tvoje sólové hostovačky ať už jako Ba2s, nebo Dr. Kremátor + nějaký bonus v podobě sloky z dob Chaozzu, mohl by z toho už být i solidní rapový koncert, přijal bys takovou nabídku, lákalo by tě to?

Ale jo, láká. Dát šou, poslat energii do lidí a dostat jí zpátky, toje neodolatelná droga.

Hostovačky jsou jedna disciplína, ale dočkáme se nějakého sólového rapového singlu od tebe? Na rapové album se neodvažuji ani zeptat, protože „Známe Badvase, je línej jak prase“. Určitě bys nejednomu fandovi udělal radost, nebo necítíš, že bys momentálně měl co sdělit?

Právě to co jsi citoval je z mý zatím jediný post-chaozz sólo pecky. Nic dalšího zatím nevylučuju..

Poslední dobou se v pár klipech některých interpretů objevili efekty, připomínající starou atmosféru VHS kazet.  Ty jsi letos vypustil archivní záběry ze studia z dob Chaozzu a vznikl k tomu skvělý autentický klip ke skladbě Jenom tak chodím. Máš takových archiválií víc, dočkáme se i něčeho dalšího podobného?

Tohle jsem našel když jsem prohrabával starý VHSky a říkal jsem si že by to stálo za digitalizaci. Tyhle záběry ze studia byly ve slušný kvalitě a přišlo mi škoda že to skoro nikdo neviděl, a tak vzniknul nápad na novej klip ke starý pecce. Něco by se možná ještě našlo, ale mnoho toho je v tragický kvalitě …nicméně kdo ví, nechte se překvapit.

 Jaký měl Chaozz v devadesátých letech vztahy s Coltchou a PSH?

Než jsme vydali první desku, tak nebyly tak špatný. Pak se to změnilo.

Na který klip Chaozzu jsi nejvíc hrdý a za který se třeba stydíš?

Když to shrnu tak mezi mý oblíbenější klipy bych zařadil například Reprezentujem. Naopak klip kde nejsem uplně hrdej na svůj výstup v něm, je Hej Lidi!

Koho ze členů Chaozzu jsi poznal jako první a jak?

Prvního asi Skuplu, ale už si nepamatuju na přesný detaily. V tý době byl člověk rád když potkal někoho s kym si rozumí ohledně muziky, protože tehdy byl u nás rap velmi okrajovou záležitostí.

Tímto bych otázky ohledně Chaozzu uzavřel. Na závěr by mě ještě zajímalo..

DJ BA2S

Často jako DJ kryješ záda různým interpretům? Komu například? Předchází tomu nějaká zkouška, nebo dostaneš playlist a improvizuješ?

Oficiálně takto spolupracuju s Afa-Rastafou a s Dead Teamem, jehož jsem i součástí. Jsou to naprosto rozdílný žánry, ale funguje to. Jinak občas kreju záda příležitostně. Ve většině případů dostanu instra, který pouštim jako podklad a zbytek je improvizace.

Jak je to aktuálně s webem hip-hop.cz, figuruješ tam ještě?

Přiznám se že osobně tam momentálně nejsem nijak aktivní.

Kdo tě sleduje ví, že jsi pravidelným a každoročním odpůrcem např. Halloweenu, Valentýna, Santa Clause, a podobných. Určitě máš k tomu co říct.

Jsem pro pestrost světa a kulturní různorodost a rozmanitost a vadí mi když jsou nám nebo jiným kulturám vnucovány globální pseudoosvátky, který tu nemaj žádnou tradici. Globalizace má kromě výhod i svý velký nevýhody a těm bychom měli čelit, jinak to bude všude vypadat stejně. Jen nadnárodní korporace na tom budou víc rejžovat.

Děkujeme za rozhovor, nejtrevnější ukončení bude asi formou úryvku ze zmiňovaného tracku „Žádnej strach“ a odkaz na tvoje promo video.
„Díky Všem co mě podporujou za jejich podporu, díky Všem co choděj na akce, kde mám trochu prostoru, moc rád si někdy zahraju i ve tvým městě, zařiď krutej mejdan, nic nebrání v cestě.
Čekuj párty list a někdy se stav!“

 

Komentáře

komentáře